Joachim Achilles (ok. 1500-1555) - najwybitniejszy lekarz i aptekarz śląskiego odrodzenia pochodzący z Argen (południowa Szwabia). Mieszkał w Świdnicy od ok. 1523 do ok. 1534 r. i w latach 1543-1555, gdzie pełnił funkcję pierwszego fizyka, czyli lekarza miejskiego. W Świdnicy był też uwięziony z powodu jakiegoś sporu z władzami miejskimi. Jako fizyk współpracował z urzędem jałmużniczym, leczył ubogich chorych, sprawował nadzór nad szpitalami i aptekami, stanem sanitarnym miasta, nadzorował porządek w miejscach publicznych, grzebanie zmarłych, kontrolował warunki sprzedaży żywności. Nadzorował pracę balwierzy i łazienników, był zwierzchnikiem osiadłych w mieście lekarzy i wydawał zarządzenia sanitarno-porządkowe. Asystował przy egzekucjach i stwierdzał urzędowo śmierć skazanych. Podczas epidemii kierował działaniami leczniczymi i usuwaniem zwłok. Achilles znany jest z opracowania ordynacji zalecającej postępowanie w czasie wielkiej epidemii jaka panowała we Wrocławiu w latach 1542-1543. W swych pismach zwracał uwagę na potrzebę zachowania czystości i usuwania odpadków, jako głównych sprzymierzeńców epidemii. Zalecał unikanie dużych zbiorowisk ludzkich i wstrzemięźliwość w jedzeniu.

najwybitniejszy lekarz i aptekarz śląskiego odrodzenia pochodzący z Argen (południowa Szwabia). Mieszkał w Świdnicy od ok. 1523 do ok. 1534 r. i w latach 1543-1555, gdzie pełnił funkcję pierwszego fizyka, czyli lekarza miejskiego. W Świdnicy był też uwięziony z powodu jakiegoś sporu z władzami miejskimi. Jako fizyk współpracował z urzędem jałmużniczym, leczył ubogich chorych, sprawował nadzór nad szpitalami i aptekami, stanem sanitarnym miasta, nadzorował porządek w miejscach publicznych, grzebanie zmarłych, kontrolował warunki sprzedaży żywności. Nadzorował pracę balwierzy i łazienników, był zwierzchnikiem osiadłych w mieście lekarzy i wydawał zarządzenia sanitarno-porządkowe. Asystował przy egzekucjach i stwierdzał urzędowo śmierć skazanych. Podczas epidemii kierował działaniami leczniczymi i usuwaniem zwłok. Achilles znany jest z opracowania ordynacji zalecającej postępowanie w czasie wielkiej epidemii jaka panowała we Wrocławiu w latach 1542-1543.  W swych pismach zwracał uwagę na potrzebę zachowania czystości i usuwania odpadków, jako głównych sprzymierzeńców epidemii. Zalecał unikanie dużych zbiorowisk ludzkich i wstrzemięźliwość w jedzeniu.