Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy powstał w 2000 roku z okazji obchodów 250 rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. Powodem powołania do istnienia imprezy była również pośrednio historia i bogate tradycje muzyczne świdnickiego Kościoła Pokoju. W 1729 roku jego kantorem-organistą został Christian Gottlob Wecker, uczeń Bacha. Fakt ten zapoczątkował kult osoby wielkiego mistrza baroku oraz zaowocował wysokim poziomem kultury muzycznej w kościele. Świdnica jest bowiem jedynym w Polsce miejscem tak blisko związanym z Bachem.Sczegóły dotyczące tegorocznego Festiwalu znajdziecie Państwo na stronie: http://www.bach.pl/
Program:
MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL BACHOWSKI
ŚWIDNICA 2013
eksperymenty z materią - eksperymenty z metodą
piątek 19 lipca
21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14
teatr jednego aktora JAN PESZEK
SCHAEFFER Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego
sobota 20 lipca
9.30 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy
zwiedzanie organów Świdnicy. Istniejące i nieistniejące.
Katedra, kościół św. Józefa, św. Krzyż, Dom spotkań, dawna kaplica zamkowa.
zbiórka: Katedra
prowadzenie: Marcin Armański
MARATON KONCERTOWY
18.00 Kościół Pokoju
Chorus Tubas
Biber Altenburg Mozart na 5, 6, 7 i 8 trąbek
ALTA CAPPELLA
20.00 katedra
HAYDN Salve Regina MOZART Ave verum
Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas
SCULTORE ENSEMBLE
Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II
Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela
20.30 kościół św. Józefa
wprowadzenie do koncertu:
Mistyka na Śląsku. Kolekcja rękopiśmiennych tabulatur lutniowych z opactwa cystersów w Krzeszowie.
Moderator: Grzegorz Joachimiak
21.00 kościół św. Józefa
Cherubinowy wędrowiec
Angelus Silesius poezja ze zbioru Cherubinischer Wandersmann Wrocław 1675
Esaias Reusner muzyka kameralna i lutniowa Brzeg 1676
Jan Peszek recytator Marta Kratochvilova flet Jan Cizmar lutnia
22.00 dziedziniec pod wieżą ratuszową / galeria wieży ratuszowej
ZELENKA & SALIERI - fanfary na trąbki i kotły
ALTA CAPPELLA
23.00 muzeum
MOZART kwintet klarnetowy
NOSKOWSKI kwartet smyczkowy
Ronald Sebesta klarnet
SCULTORE ENSEMBLE
Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II
Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela
niedziela 21 lipca
10.00 Kościół Pokoju
muzyka w liturgii
BACH kantata Der Herr denket an uns
Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas
SCULTORE ENSEMBLE
Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II
Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela
12.30 katedra
muzyka w liturgii
MOZART Missa brevis G-dur
MOZART Ergo interest - Quaere superna KV 143
Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas
SULTORE ENSEMBLE
Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II
Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela
21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14
teatr jednego aktora JAN PESZEK
SCHAEFFER Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego
poniedziałek 22 lipca
13.00 Kościół Pokoju
muzyka na lunch
akademia festiwalowa - wprowadzenie do serii „bezsenność” połączone z mini koncertem
21.30 Kościół Pokoju
bezsenność
SCHUBERT Die schöne Müllerin
Karol Kozłowski tenor Jolanta Pawlik fortepian
wtorek 23 lipca
19.30 kościół św. Krzyża
viola da gamba
Sieur de Sainte-Colombe – XLI Concert à deux violes esgales Le retour
François Couperin - Treizième Concert à 2 instruments à L’unisson 1724 Les goûts-réunis, ou Nouveaux concerts [Vivement, Agreablement, Sarabande, Chaconne]
Marin Marais - Couplets de Folies, 1701 Second Livre de Pièces de Viole
***
Caix d’Hervelois – Suitte A-dur de Second Livre de Pièces de Viole avec la Basse Continue
Charles Dollé – II Sonate en trio [Andante, Allegro, Sarabanda, Aria Gratioso]
ENSEMBLE FERNAMBUCO
Julia Karpeta Krzysztof Karpeta viola da gamba Marta Niedźwiecka klawesyn
środa 24 lipca
13.00 muzeum
muzyka na lunch
mini koncert oraz wprowadzenie do wieczornego programu połączone z demonstracją tajników violi da gamba
19.30 muzeum 3
viola da gamba
Georg Philipp TELEMANN Trio g-moll TWV 42:g15
Vivace-Cantabile-Vivace
Jean-Féry REBEL Sixième Sonate en si mineur
Grave-Légèrment-Gracieusement-Viste
Carl Philipp Emanuel BACH Trio g-moll na violę da gamba i klawesyn obligato Wq.88
Allegro moderato-Larghetto-Allegro assai
Jean-Philippe RAMEAU V Koncert z cyklu Pièces de clavecin en Concert
La Forqueray – La Cupis – La Marais
Johann Sebastian BACH Koncert d-moll na dwoje skrzypiec (opr. na skrzypce i violę da gamba) BWV 1043
Vivace–Largo ma non tanto–Allegro
ENSEMBLE EXTEMPORE
Małgorzata Malke skrzypce barokowe Anna Firlus klawesyn Krzysztof Firlus viola da gamba
czwartek 25 lipca
10.00 zbiórka przed Kościołem Pokoju
bach & breakfast
akademia festiwalowa - spotkanie z realizatorami spektaku MONTEVERDI / Schönberg
moderator: Cezary Tomaszewski
spektakl w inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego
21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14
Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI Il Combattimento do Tancredi e Clorinda
Krystian Krzeszowiak tenor ENSEMBLE EXTEMPORE
22.30 Kościół Pokoju
Księżycowy Pierrot Schönberg Pierrot lunaire
Marzena Lubaszka sopran
Maciej Czepielowski skrzypce|altówka Teresa Kamińska wiolonczela
Jerzy Sojka flet Jakub Sztencel klarnet Mariusz Klimsiak piano
Cezary Tomaszewski reżyser
Tomasz Kowalski scenografia
Justyna Wąsik dramaturgia
Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży kostiumy
piątek 26 lipca
13.00 muzeum
muzyka na lunch: akademia festiwalowa
mini koncert oraz wprowadzenie do wieczornego programu połączone z demonstracją fortepianu stołowego
prowadzenie: Marek Pilch
20.15 muzeum
salon romantyczny
Friedrich KUHLAU (1876 – 1832) Trio G-dur op. 119 bis
Allegro moderato - Adagio patetico - Rondo. Allegro
Kaspar KUMMER (1795-1870) Trio D-dur op. 66
Allegro ma non tanto - Adagio - Menuetto. Allegro non tanto - Allegretto non troppo
Carl Maria von WEBER (1786 – 1826) Trio g-moll op.63
Allegro moderato - Scherzo. Allegro vivace - Schäfers Klage. Andante espressivo - Finale. Allegro
ENSEMBLE CHRISTOPHORUS: Magdalena Pilch flet traverso Bartosz Kokosza wiolonczela Marek Pilch fortepian stołowy
spektakl w inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego
21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14
Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI Il Combattimento do Tancredi e Clorinda
Krystian Krzeszowiak tenor FESTIVAL ENSEMBLE
22.30 Kościół Pokoju
Księżycowy Pierrot Schönberg Pierrot lunaire
Marzena Lubaszka sopran
Maciej Czepielowski skrzypce|altówka Teresa Kamińska wiolonczela
Jerzy Sojka flet Jakub Sztencel klarnet Mariusz Klimsiak piano
Cezary Tomaszewski reżyser
Tomasz Kowalski scenografia
Justyna Wąsik dramaturgia
Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży kostiumy
sobota 27 lipca
10.00 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy
10:00 Strzegom
12:00 Jawor
13:00 Pole Legnickie
prowadzenie: Marcin Armański
dojazd: indywidualny
18.00 Kościół Pokoju
koncert specjalny
VIVALDI Sinfonie & Concerti
CAPELLA CRACOVIENSIS Giuliano Carmignola skrzypce
21.30 kościół św. Krzyża
viola da gamba
barok francuski Marais Forqueray De Visée
Vittorio Ghielmi viola da gamba Luca Pianca lutnia
Marin Marais dit “L’ange” (1656-1728)
Prelude - La Sautillante (the jumper) - Rondeau le Bijou (rondeau the jewel) - Gigue - La Reveuse (the dreamer) - L’Arabesque
Robert de Visée solo lute
Prélude - Les Sylvains de Mr. Couperin - Les Rémouleurs de Lavigne (gigue) (the grinders)
Antoine Forqueray dit “Le Diable” (1672-1745)
Allemande - La Girouette (the Weathervane) - Le Carillon de Passy (the Bell of Passy) - La Leclair
***
Karl friedrich Abel (1723-1787)
Two manuscript pieces for solo gamba: Adagio and Allegro
Johann Theodor Herold ( ? - 1726)
Tombeau et Chaconne (aus "Harmonia Quadripartita", 1702)
A. Lidl (Vienna XVIII sec.; London, after 1789).
Sonata II
Allegro moderato - Adagio - Rondeau
niedziela 28 lipca
10.00 Kościół Pokoju
muzyka w liturgii
12.30 Katedra
muzyka w liturgii
21.30 Kościół Pokoju
bezsenność
STRAUSS WAGNER WOLF
Ewa Zeuner alt Johannes Wulff-Woesten fortepian
J. BRAHMS Zigeunerlieder (tekst H.Conrat)
He, Zigeuner
Hochgetürmte Rimaflut
Wisst ihr, wann mein Kindchen
Lieber Gott, du weißt
Brauner Bursche
Röslein dreie in der Reihe
Kommt dir manchmal in den sinn
Rote Abendwolken zieh’n
H. WOLF Kennst du das Land (tekst J.W. von Goethe)
R. WAGNER Wesendonk-Lieder (tekst M.Wesendonk)
Der Engel
Stehe still
Im Treibhaus
Schmerzen
Träume
***
F. LISZT Freudvoll und leidvoll (tekst J.W. von Goethe)
Lorelei (tekst H.Heine)
Du bist wie eine Blume (tekst H.Heine)
Drei Zigeuner (tekst N. Lenau)
R. STRAUSS
Zueignung (tekst H. von Gilm)
Die Nacht (tekst H. von Gilm)
Schlagende Herzen (tekst O.J. Bierbaum)
Wiegenlied (tekst R. Dehmel)
Wie sollten wir geheim sie halten (tekst A.Fr. Graf von Schack)
Allerseelen (tekst H. von Gilm)
Cäcilie (tekst H. Hart)
poniedziałek 29 lipca
19.30 kościół św. Krzyża
viola da gamba
QUASI VOX HUMANA Marais Forqueray Rameau
muzyka francuska na trzy viole da gamba
Eustache du Caurroy (1549 – 1609) Fantasia no. 29 & 30 Une Jeune Fillette
Marin Marais (1656 – 1728) Couplets de Folies du 2ème Livre (fragmenty), 1701
Mr. de Sainte Colombe ( XVII w. ) Concert Le Changé à 2 Violes
M. Marais Pièces à 3 Violes du 4ème Livre, 1717 (Prélude – Allemande – Sarabande – Rondeau)
Henry DuMont (1610 – 1684) (Pavane – Allemanda)
M. Marais Pièces à 3 Violes du 4ème Livre, 1717 Muzette
Mr. de Sainte Colombe le Fils (ca. 1660 – 1720?) Suitte en si mineur (Prélude - Allemande - Courante - Sarabande - Gigue)
Jean-Baptiste-Antoine Forqueray (1699 – 1782) Pièces à 3 Violes (Allemande – Courante – Sarabande)
Jean-Philippe Rameau (1683 – 1764) fragmenty opery Castor et Pollux w aranżacji na trzy viole Ludwiga Christana Hesse (1716 – 1772):
Premier Tamburin – Deuxième Tambourin
Vivement: Rentrez dans l’Esclavage , Arrêtez demons furieux
Sarabande: Voici des Dieux l’azile aimable
Choeur: Que l’enfer applaudisse a de nouveaux concerts
Vivace – Récit: Quittez ces jeux – Combat
ENSEMBLE GAMBASADA
Justyna Krusz Krzysztof Firlus Mateusz Kowalski
wtorek 30 lipca
12.00 kościół św. Krzyża
bach & breakfast
akademia festiwalowa - otwarta próba z komentarzem dla publiczności
19.30 kościół św. Krzyża
teatr instrumentów
BIBER Sonatae tam aris quam aulis servientes Salzburg 1676
sonaty „dla ołtarza i dla komnaty” na trąbki, skrzypce i viole da gamba
Sonata I, III, IV, II, X, VI, IX, VII, V, XII
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA
Martyna Pastuszka Adam Pastuszka skrzypce Marian Magiera Paweł Gajewski trąbki Justyna Krusz Mateusz Kowalski
Krzysztof Firlus Julia Karpeta viola da gamba Marcin Świątkiewicz organy
środa 31 lipca
13.00 Kośiół Pokoju
muzyka na lunch
zgubiłem się światu - wprowadzenie do konertu
21.30 Kościół Pokoju
bezsenność
SCHUMANN Schönberg MAHLER
Sebastian Szumski baryton Przemysław Winnicki fortepian
Robert SCHUMANN
Dichterliebe op. 48 - pieśni wybrane:
Im wunderschonen Monat Mai - Aus meinem Tranen spriessen - Die Rose, die Lilie, die Taube, die Sonne -
Wenn ich in deine Augen seh - Ich will meine Seele tauchen - In Rhein, im heiligen Strome - Ich grolle nicht -
Und wussten's die Blumen - Das ist ein Floten und Geigen - Hör ich das Liedchen klingen - Ein Jüngling liebt ein Mädchen - Am leuchtenden Sommermorgen - Ich hab' im Traum geweinet - Allnächtlich im Traume -
Aus alten Märchen winkt es - Die alten, bösen Lieder
***
Gustav MAHLER Rückert-Lieder - pieśni wybrane
Ich bin der Welt abhanden gekommen
Um Mitternacht
Arnold Schönberg Zwei Gesange op. 1
Dank
czwartek 1 sierpnia
13.00 Kościół Pokoju
muzyka na lunch
otwarta próba kantat z wprowadzeniem dla publiczności
19.30 Kościół Pokoju
johann sebastian
BACH kantaty 36c & 134
Fabio Bonizzoni dyrygent
piątek 2 sierpnia
19.30 Kościół Pokoju
koncert specjalny
La Mécanique de la Générale
LE POÈME HARMONIQUE Vincent Dumestre
21.30 kościół św. Krzyża
johann sebastian
BACH Wariacje Goldbergowskie
Marcin Świątkiewicz klawesyn
sobota 3 sierpnia
9.30 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy - organy w Kościele Pokoju
zbiórka: Kościół Pokoju
prowadzenie: Marcin Armański
19.30 MAKOWICE
johann sebastian
BACH motety
Komm, Jesu, komm
Singet
Fürchte
Fabio Bonizzoni dyrygent
21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14
MOZART Thamos, König in Ägypten
CAPELLA CRACOVIENSIS Jan Tomasz Adamus
niedziela 4 sierpnia
10.00 Kościół Pokoju
muzyka w liturgii
BACH Komm, Jesu, komm
Fabio Bonizzoni dyrygent
12.30 Katedra
muzyka w liturgii