Weekend w Księstwie Świdnicko-Jaworskim

1. Wycieczka samochodowa „Trasą zabytków techniki”

Pierwszą propozycję na nadchodzący weekend kierujemy do osób zainteresowanych zabytkami techniki, których poznanie ułatwi przygotowana przez nas samochodowa „Trasa Zabytków Techniki” biegnąca przez malownicze tereny dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego i pokazująca liczne ślady działalności gospodarczej człowieka, które powstały w minionych wiekach. Po drodze będziemy mogli zobaczyć m.in.: zabytkowe dworce kolejowe, mosty i wiadukty na nieczynnej już linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdroju, tamę i zaporę wodną w Lubachowie, sztolnię kopalni srebra w Bystrzycy Górnej, jedną z trzech estakad kolejowych w Polsce znajdującą się w Strzegomiu czy wiatraki w Gogołowie i Żółkiewce. 

Szczegółowy opis trasy znajdą Państwo w zakładce "Dla Turysty - Wycieczki samochodowe"mapa trasa techniki

Trasa samochodowa  „Trasa zabytków techniki”

  • Długość: 161 km
  • Stopień trudności: łatwy 

Ciekawe miejsca na szlaku: 

  • Most żelazny w Świdnicy
  • Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
  • Estakada kolejowa w Strzegomiu
  • Wieża ciśnień w Jaworze
  • Wiatrak w Gogołowie

2. Pałac w Krzyżowej

Osoby zainteresowane historią zapraszamy do odwiedzenia znajdującego się kilka kilometrów od Świdnicy dawnego kompleksu pałacowego rodziny von Moltke położonego we wsi Krzyżowa. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Krąg z Krzyżowej", założonej m.in. przez właściciela - hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Helmutem von Moltke zostali straceni. W pałacu 12 listopada 1989 odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania". W chwili obecnej teren pałacu jest wykorzystywany przez "Fundację Krzyżowa" jako Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Szczegóły dotyczące pałacu znajdą Państwo na www.krzyzowa.org.pl .

Krzyzowa - zespol palacowy z XVIII w. 6 palac

3. Dobre jedzenie w klimacie średniowiecznej piwnicy czyli Restauracja „Piwnica Ratuszowa”

Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w klimacie średniowiecznej piwnicy, jaki oferuje znajdująca się na świdnickim Rynku Restauracja „Piwnica Ratuszowa”. To najstarsza restauracja w Świdnicy znajdująca się w podziemiach Świdnickiego Ratusza, W dawnych czasach w Piwnicy Ratuszowej produkowano i przetrzymywano  piwo świdnickie,  z którego słynęła Świdnica od kilku wieków. Przed II wojną mieściła się tu" Rathaus Keller", która funkcjonowała do 1945 roku. Po wojnie Polacy nazywali ją m.in. "Imzurowa Piwnica", obecnie zwie się" Piwnica Ratuszowa". Obecnie lokal oferuje niepowtarzalny klimat i miłą obsługę, która zaserwuje Państwu wyśmienite dania kuchni polskiej. Natomiast w najbliższy piątek 14.03 odbędzie się biesiada „Odkrywamy smaki dziczyzny”. W trakcie wydarzenia, prowadzonego przez znanego propagatora kultury i kuchni myśliwskiej dr Grzegorza Russaka, uczestnicy spotkania będą mieli okazję nie tylko zasmakować wyśmienitych potraw, przygotowanych na tą okazję, ale również poznać bogatą i różnorodną kulturę kuchni staropolskiej oraz degustować wino świdnickie z Winnicy Świdnickiej Państwa Gut. Wstęp na biesiadę tylko za zaproszeniami. Szczegóły znajdą Państwo na stronie www.piwnicaratuszowa.pl

spotanie ratuszowa świdnica 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10