Weekend w Księstwie Świdnicko Jaworskim 2

1. Wycieczka samochodowa „Trasą dawnych rezydencji”


Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy skąd wyruszamy w kierunku Wałbrzycha, ale zatrzymujemy się w Mokrzeszowie, gdzie stoi bardzo okazały pałac. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku w stylu neogotyckim i w późniejszych latach była przebudowywana.Następnie jedziemy do Świebodzic, gdzie podziwiać możemy XIX – wieczny pałac rodziny Seidlów, wybudowany w stylu renesansu angielskiego. Ze Świebodzic udajemy się drogą nr 34 przez Siodłkowice do Szymanowa, gdzie stoi otoczony parkiem i powstały w 1825 roku pałac oraz zachowane w pobliżu stare zabudowania gospodarcze. Po obejrzeniu pałacu udajemy się do Roztoki. W miejscowości tej podziwiać możemy neorenesansową rezydencję rodziny von Hochberg. Z Roztoki jedziemy do Morawy, gdzie znajduje się kolejny pałac; tym razem neoklasycystyczno – renesansowy otoczony parkiem angielskim. Następnie dojeżdżamy do Bagieńca, gdzie na granitowej wyspie stoi gotycko – barokowy zamek wodny, który po licznych przebudowach uzyskał postać pałacu. Kolejnym celem naszej podróży jest położony w Wiśniowej kompleks pałacowy wybudowany w latach 1872 – 1884. Następnie udajemy się do Wierzbnej, gdzie stoi barokowy pałac z drugiej połowy XVIII wieku, będący niegdyś siedzibą opata krzeszowskiego. Kolejny pałac  znajduje się tuż za Żarowem w Mrowinach. Z Mrowin jedziemy do Kraskowa. Znajduje się tam pochodzący z XIV wieku i otoczony pięknym parkiem barokowy pałac, w którym w chwili obecnej mieści się luksusowy hotel. Ostatnim punktem naszej wycieczki jest pałac w Krzyżowej. Jest to wybudowany na miejscu starego dworu ogromny barokowy pałac, który dawniej należał do rodu von Moltke. W chwili obecnej pałac należy do Fundacji „Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego”, która prowadzi w nim Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

rezydencjeTrasa samochodowa  „Trasa dawnych rezydencji”
•    Długość: 111 km
•    Stopień trudności: łatwy

Ciekawe miejsca na szlaku:

•    Pałac w Mokrzeszowie
•    Pałac w Roztoce
•    Pałac w Morawie
•    Pałac w Kraskowie
•    Pałac w Krzyżowej




2. Muzeum Regionalne w Jaworze – Wystawa czasowa „Śląsk w kartografii XV – XVIII w.


Osoby zainteresowane historią Jawora i okolic zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego mieszczącego się w gotyckim zespole poklasztornym oo. Bernardynów przy ul. Klasztornej 6. Zakres zbiorów obejmuje: zabytki artystyczno-historyczne m.in. malarstwo, grafikę rzeźbę, bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Jawora oraz jego okolic, militaria, zabytki cechowe i wyroby konwisarskie; archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich; etnograficzne z kolekcjami mebli, obrazków na szkle i czepców śląskich; mineralogiczne, paleontologiczne i przyrodnicze. W muzeum mieści się Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej oraz wystawy stałe: „Darz Bór”, „Ziemia Jaworska w pradziejach”, „Izba Dolnośląska”, „Miecze, szable, karabiny”. Natomiast od 5 marca oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Zgromadzono na niej blisko 40 map prowincji śląskiej, a także krain ościennych. Są to wysokiej jakości reprodukcje, faksymile oraz oryginalne grafiki z epoki. Ekspozycji towarzyszą dwujęzyczne plansze omawiające aspekty historyczno-kulturowe kartografii doby renesansu i humanizmu. Kolekcja map zawiera bogate w treści legendy. Można je także traktować jako małe dzieła sztuki. Uwagę przykuwa ciekawa szata graficzna, ikonografia, czy wysublimowana ornamentyka utrzymana w stylistyce renesansu i baroku. Studiując źródła kartograficzne możemy też prześledzić zapis nazw miejscowości, który odbiega od nazewnictwa współczesnego. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.muzeumjawor.pl

wystawa śląsk jawor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Jaworze

ul. Klasztorna 6
59-400 Jawor
Godziny otwarcia:
XI – III  środa – niedziela  10:00 – 16:00
Ceny biletów: 7/4 zł
tel. 76/870-23-21
www.muzeumjawor.pl


3. Dobre jedzenie w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restauracja „Fregata”

Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restaurację „Fregata” położoną nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim, która serwuje wyśmienite dania z ryb a także mięsiwa podawane z grzybami oraz specjały kuchni polskiej i europejskiej. Będzie to z pewnością dodatkowy argument aby nadchodzący majowy weekend spędzić nad Jeziorem Bystrzyckim.

rest fregata
     

 

 

 

 

 

Pensjonat Restauracja „Fregata”

Zagórze Śląskie
ul. Wodna 6 nad Jeziorem Bystrzyckim
58 – 321 Jugowice
tel. 74/850-99-25
www.fregata.org
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10