Weekend w Księstwie Świdnicko-Jaworskim

Trasa "Zamków"

Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, gdzie również stał zamek, jednak do dzisiaj zachował się tylko bogato zdobiony portal i piwnice. Ze Świdnicy udajemy się do Zagórza Śląskiego, gdzie na górze Choina wznosi się bryła Zamku Grodno, zachowana w formie trwałej ruiny. Ciekawostkę stanowi dekorowany budynek bramny, ozdobiony dekoracją sgraffitową przedstawiającą dwa lwy broniące wejścia. Warte polecenia jest wejście na wieżę zamkową, skąd rozpościera się panorama okolicy z Jeziorem Bystrzyckim.
Po zwiedzeniu Zamku Grodno udajemy się do podwałbrzyskiego Zamku Książ. Wybudowany w XIII wieku zamek swój największy rozkwit zawdzięcza bogatemu rodowi Hochbergów, którzy nadali mu obecny, przepyszny wygląd. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy skonfiskowali zamek, a w skale pod nim zaczęli drążyć tunele. Prace te miały na celu przekształcenie zamku w kolejną kwaterę główną Hitlera. Dziś Książ słynie m.in. z Sali Maksymiliana, Salonu Chińskiego, Sali Rycerskiej oraz 12 tarasów.
Z Książa udajemy się do Bolkowa, gdzie na wzgórzu nad miastem góruje pochodząca z XIII wieku jedna z największych warowni książąt świdnicko-jaworskich. Najciekawszą częścią zamku jest 25 metrowej wysokości wieża z dziobem, w której dolnej części znajduje się dawny loch głodowy. Z Bolkowa udajmy się do pobliskiej miejscowości Świny, w której na wzniesieniu stoi pochodzący z XII wieku zamek. Po zwiedzeniu ruin zamku Świny udajemy się do Jawora, gdzie możemy podziwiać ( niestety tylko z zewnątrz ) rezydencję książąt świdnicko-jaworskich oraz starostów królewskich. W czasach pruskich warownia służyła jako więzienie. W chwili obecnej mieszczą się tutaj biura i magazyny. Szczegółowy opis trasy znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

mapa zamki

Trasa samochodowa  „Trasa zamków”

  • Długość: 114 km
  • Stopień trudności: średni

Ciekawe miejsca na szlaku:

  • Zamek Książ
  • Zamek Grodno
  • Zamek Bolków
  • Zamek Świny
  • Zamek Jawor
Kościół Pokoju w Świdnicy


Po zimowej przerwie zapraszamy państwa do odwiedzenia Kościoła Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. W księstwach tych wszystkie kościoły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do kościoła katolickiego. W księstwach będących we władaniu Piastów Śląskich, w większości ewangelików, wszystkie kościoły mogły pozostać protestanckie. Kościół Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy świątynie protestanckie.
Wcześniej zbudowano kościoły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Kościół w Głogowie runął w 1654, później został odbudowany, a ostatecznie spłonął w 1758. Kościół w Jaworze stoi do dziś. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Świdnicy położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Kościół zbudował świdnicki cieśla Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w nowym świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 r. W 1708 r., w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok kościoła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelicką. Oba budynki zachowały się do dziś. W 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczegóły dotyczące zwiedzania obiektu znajdą Państwo na stronie www.kosciolpokoju.pl .

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Godziny otwarcia:

IV – X

Pn – sb   9:00 – 18:00

Nd  11:30 – 18:00

Bilety: 10/5 zł

 

Plac Pokoju 6

58-100 Świdnica

tel. 74/852-28-14

www.kosciolpokoju.pl

 

 

Dobre jedzenie w klimacie średniowiecznej piwnicy
czyli Restauracja „Piwnica Ratuszowa”



Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w klimacie średniowiecznej piwnicy, jaki oferuje znajdująca się na świdnickim Rynku w bloku śródrynkowym Restauracja „Piwnica Ratuszowa”. To najstarsza restauracja w Świdnicy znajdująca się w podziemiach Świdnickiego Ratusza, W dawnych czasach w Piwnicy Ratuszowej produkowano i przetrzymywano piwo świdnickie, z którego słynęła Świdnica od kilku wieków. Przed II wojną mieściła się tu" Rathaus Keller", która funkcjonowała do 1945 roku. Po wojnie Polacy nazywali ją m.in. "Imzurowa Piwnica", obecnie zwie się" Piwnica Ratuszowa". Obecnie lokal oferuje niepowtarzalny klimat i miłą obsługę, która zaserwuje Państwu wyśmienite dania kuchni polskiej. Natomiast w każdą niedzielę zapraszamy od godz. 13.30 do 15.30 na rodzinne obiady w Ratuszowej . Atrakcją dla naszych najmłodszych gości jest profesjonalna animatorka Klaunikowa Fifi , która umili im pobyt w naszej restauracji. Zapewniamy dobrą zabawę, warsztaty dla dzieci i moc atrakcji

Restauracja „Piwnica Ratuszowa”

 

Rynek 37

58 – 100 Świdnica

tel. 74/640-61-06

www.restauracja-swidnica.pl


Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10