Weekend w Księstwie Świdnicko - Jaworskim

Trasa rowerowa „Wokół Wilczej Góry w Świebodzicach”

Na początek proponujemy coś dla miłośników rowerów czyli trasę MTB wokół Wilczej Góry w Świebodzicach.Jest to jedna z dwóch tras MTB przebiegających przez obszar miasta. Wytyczona została przez bardzo zróżnicowany, a zarazem atrakcyjny obszar pogórza. Na trasie znajdują się liczne techniczne podjazdy/zjazdy oraz miejsca, z których rozpościera się imponująca panorama na Nizinę Śląską otaczającą miasto od północy, jak i pasmo Sudetów ciągnących się na południu. Częściowo szlak wiedzie przez obszar zabudowany świebodzickiej dzielnicy Pełcznica, natomiast w większości jednak są to kompleksy leśne, wchodzące w obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego (także w gminie Wałbrzych). Trasa rozpoczyna się przy Bramie Książańskiej w Świebodzicach. Biegnie w stronę Zamku Książ ale przed stadniną koni zakręca jednak w stronę dzielnicy Pełcznica, gdzie styka się z zielonym i niebieskim szlakiem rowerowym. Zielony szlak dość szybko skręca w lewo, zaś niebieski towarzyszy naszej trasie aż do ruin kaplicy św. Anny w Pełcznicy, gdzie odbija w prawo w kierunku ulicy Zamkowej. Tutaj opuszcza zabudowania dzielnicy i wspina się stromo pod górę, w kierunku Zimnego Dworu. Następnie zjeżdżamy wygodną asfaltową drogą na Osiedle Słoneczne, gdzie nieco klucząc uliczkami willowej dzielnicy Świebodzic docieramy do głównej ulicy Pełcznicy – Ofiar Oświęcimskich. Tutaj skręcamy w prawo i następnie w lewo przeprawiając się przez kładkę nad Pełcznicą z małym wodospadem. Za mostkiem skręcamy w prawo i wygodnym traktem z kostki betonowej jedziemy wzdłuż rzeki oraz ciekawych urwisk skalnych z drugiej strony, aż do ulicy Kasztanowej, gdzie skręcamy w lewo i jedziemy pod górkę. Na końcu ulicy Kasztanowej znajduje się Brama Książańska, spod której wyruszyliśmy na szlak. Szczegóły znajdą państwo na stronie www.ks-j.pl   .

wilczej gory 

Trasa rowerowa „Wokół Wilczej Góry”
Stopień trudności: trudny
Długość: 7,8 km

Ciekawostki na trasie:
- Brama Książańska
- ruiny kaplicy św. Anny
- Aleja Lipowa

 

 

 

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. W księstwach tych wszystkie kościoły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do kościoła katolickiego. W księstwach będących we władaniu Piastów Śląskich, w większości ewangelików, wszystkie kościoły mogły pozostać protestanckie. Kościół Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy świątynie protestanckie.
Wcześniej zbudowano kościoły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Kościół w Głogowie runął w 1654, później został odbudowany, a ostatecznie spłonął w 1758. Kościół w Jaworze stoi do dziś. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Świdnicy położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Kościół zbudował świdnicki cieśla Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w nowym świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 r. W 1708 r., w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok kościoła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelicką. Oba budynki zachowały się do dziś. W 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczegóły dotyczące zwiedzania obiektu znajdą Państwo na stronie www.kosciolpokoju.pl .

  
kosciol pokoju w swidnicy 

 

 

 

 

 

 

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Godziny otwarcia:
IV – X
Pn – sb   9:00 – 18:00
Nd  11:30 – 18:00
Bilety: 10/5 zł

Plac Pokoju 6
58-100 Świdnica
tel. 74/852-28-14
www.kosciolpokoju.pl

 

Dobre jedzenie w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restauracja „Fregata”

Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restaurację „Fregata” położoną nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim, która serwuje wyśmienite dania z ryb a także mięsiwa podawane z grzybami oraz specjały kuchni polskiej i europejskiej. Będzie to z pewnością dodatkowy argument aby nadchodzący majowy weekend spędzić nad Jeziorem Bystrzyckim.

 

fregataPensjonat Restauracja „Fregata”
Zagórze Śląskie
ul. Wodna 6 nad Jeziorem Bystrzyckim
58 – 321 Jugowice
tel. 74/850-99-25
www.fregata.org
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10