Pomysł na weekend

 

Dni i noce Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich

Tym razem zabieramy Państwa na wycieczkę do Ząbkowic Śląskich, gdzie możemy zobaczyć nietypową budowlę której odchylenie od pionu wynosi ponad dwa metry. Krzywa Wieża bo o niej jest mowa stanowi najprawdopodobniej pozostałość dawnego zamku, który istniał tu jeszcze przed lokacją miasta, lub też po prostu została zbudowana jako miejska dzwonnica. Taką rolę pełniła zresztą od XV wieku aż do czasów II wojny światowej. W 1858 roku, podczas wielkiego pożaru miasta, górna część wieży uległa zniszczeniu. Po dokonanej odbudowie, która trwała do 11.10.1860 roku otrzymała zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów a jej wysokość od tej pory wynosi 34 m Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Istnieje także legenda opowiadająca o wydarzeniach z 1858 roku, kiedy to po wielkim pożarze miasta wykonano ekspertyzę fundamentów. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono bowiem, że wieża od początku mogła zostać zbudowana pochylona. Ot, taka fantazja budowniczych, którzy chcieli, by Ząbkowice posiadały wyjątkową i niepowtarzalną budowlę. Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,12 m. Warto dodać, że podczas pomiarów dokonanych w 1977 r. stwierdzono, że odchylenie wynosi 1,98 m. Dziś Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego. Natomiast w najbliższy weekend zapraszamy na „Dni i noce Krzywej Wieży”. To otwarta impreza plenerowa, która stanowi świetną okazję do zabawy dla całej rodziny! Happeningi, atrakcje na rynku i pod Krzywą Wieżą, zawody sportowe oraz koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej z pewnością uatrakcyjnią Państwu pobyt w Ząbkowicach Śląskich. Szczegóły dotyczące Krzywej Wieży znajdą Państwo na www.krzywawieza.eu  .

kws

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. www.zabkowiceslaskie.pl  

 

Krzywa Wieża

Ul. Krzywa 1
57-200 Ząbkowice Śląskie

Godziny otwarcia:
IV - IX
Poniedziałek – niedziela 9:00 – 19:00
bilety: 6/3 zł

tel. 74/815-20-43
www.krzywawieza.eu 

 

Wycieczka rowerowa „Trasą K-3 Drogi Węglowej”


Tym razem proponujemy wycieczkę szlakiem rowerowym „K-3 Drogi Węglowej” ze Świebodzic i dalej przez Jaworzynę Śląską, Żarów, do Mietkowa gdzie łączy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym Eurovelo R-9. Oznakowany szlak to niezbyt skomplikowana trasa idealna dla miłośników natury, zabytków i pięknych widoków. W przeważającej części biegnie po płaskich terenach Przedgórza Sudeckiego, a od Świebodzic do Żarowa szeroką polną drogą tzw. „Drogę Węglową”, czyli historycznym traktem wytyczonym w latach 1780 – 90 w celu ułatwienia wywozu wałbrzyskiego węgla do portu na Odrze w Malczycach. Właśnie zachowanym fragmentem tej historycznej drogi będziemy podróżować aż do Żarowa, przecinając po drodze drogę wojewódzką 382 Strzegom – Ząbkowice Śląskie, drogę powiatową Jaworzyna Śl. – Bolesławice, linię kolejową Legnica – Kamieniec Ząbkowicki, drogę powiatową Bolesławice – Piotrowice Świdnickie, aby ulicą Górniczą wjechać do Żarowa. Następnie ulicami Dworcową, Mickiewicza i Wojska Polskiego przejeżdżamy przez miasto i udajemy się w kierunku Mrowin. Po obejrzeniu ciekawie położonych ruin pałacu przejeżdżamy przez tory linii kolejowej Jelenia Góra – Wrocław i przez Tarnawę jedziemy do Imbramowic, gdzie na skrzyżowaniu ulic Żarowskiej i Mostowej skręcamy w prawo, następnie za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo i drogą z kostki brukowej przejeżdżamy obok stacji kolejowej. Jedziemy cały czas prosto mijając po prawej stronie sztuczny zbiornik Mietkowski, przejeżdżamy przez Borzygniew i docieramy do celu naszej podróży czyli Mietkowa. Tutaj kończymy naszą wycieczkę szlakiem „węglowym”, ale możemy ją kontynuować zielonym szlakiem Eurovelo R-9 zarówno na północ w stronę Wrocławia jak i na południe w stronę Świdnicy. Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

weglowy

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa rowerowa K-3 „Szlak Drogi Węglowej”

• Kolor szlaku: czarny
• Długość: 31,5 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Pałac Rodziny Seidlów w Świebodzicach.
• Mury Obronne w Świebodzicach
• Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
• Pałac w Żarowie
• Zalew Mietkowski

 

Dobre jedzenie w pięknych okolicznościach przyrody  czyli Pensjonat Restauracja „Fregata”

Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restaurację „Fregata” położoną nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim, która serwuje wyśmienite dania z ryb a także mięsiwa podawane z grzybami oraz specjały kuchni polskiej i europejskiej. To także idealne miejsce na organizację imprez okolicznościowych lub firmowych. W szczycie sezonu letniego restauracja żyje własnym życiem, zaprasza do baru i serwuje dania z grilla.

 fregata

 

 

 

 

 


Pensjonat Restauracja „Fregata”

Zagórze Śląskie
ul. Wodna 6 nad Jeziorem Bystrzyckim
58 – 321 Jugowice
tel. 74/850-99-25
www.fregata.org  

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10