Świebodzice

Legenda o Skałach Olbrzyma

Dawno, dawno temu w jarze Pełcznicy, nad którą stoi obecny zamek Książ, mieszkał olbrzym. Z racji swoich rozmiarów każdy jego krok wywoływał wstrząs, a jak na olbrzyma przystało miał olbrzymi apetyt. Dlatego też w końcu mieszkańcy pobliskich Świebodzic zaczęli przymierać głodem. Poprosili więc o pomoc Bolesława Wysokiego, który znalazł świetne rozwiązanie. Rozkazał wznieść na skale w zakolu Pełcznicy strażnicę z wieżą i obsadzić w niej drużynę najdzielniejszych wojaków. Zamek rósł z dnia na dzień, a olbrzym nie podejrzewając niczego, hasał po polach i zaspakajał swój olbrzymi apetyt. W końcu zauważył strażnicę potężniejszą od niego i obawiając się zagrożenia z jej strony wyrwał z góry wielki głaz. Przecenił jednak swoje możliwości, gdyż stracił siłę w rękach, a olbrzymi kamień obsunął się na niego strącając potwora w 30 metrową przepaść. Ów głaz dzisiaj możemy podziwiać z tarasów zamku i nosi on nazwę Skały Olbrzyma. Podobno czubek skały to łysina olbrzyma, który po śmierci stopił się z kamieniem w jedno.

Opracowano na podstawie www.sudety.it artykuł Łukasz Kozłowski