Poznawaj Świdnicę z Questami

Wraz z początkiem nowego roku Świdnica przygotowała trzy Questy o zróżnicowanej tematyce:

  • I małe jest piękne – detale świdnickiej architektury – wyprawa, której opiekunem jest Urząd Miejski w Świdnicy, przedstawia wybrane zabytki okolic Rynku w Świdnicy, a w szczególności detale architektoniczne, które decydują o jego unikatowym charakterze. Trasa rozpoczyna się przed Katedrą Świdnicką pw. św. Stanisława i św. Wacława, na placu św. Jana Pawła II.
  • Świdnica miastem piwowarskich tradycji – Quest przybliża historię piwowarstwa w Świdnicy, którego początki sięgają XIII wieku. Prowadzi w miejsca, w których do dzisiaj widać związek z branżą piwną. Wyprawa zaczyna się na świdnickim Rynku przy fontannie Neptuna. Opiekunem Questu jest Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
  • Podróż w czasie ze świdnicką Biblioteką – wyprawa prezentuje historię świdnickiej biblioteki oraz miejsca z nią związane. Start Questu na ul. Franciszkańskiej, na skwerze przy świdnickiej bibliotece – przy pomniku z dzikami. Opiekunem Questu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

Questy można przemierzać na dwa sposoby:

  • z ulotką papierową

wydrukuj ulotkę z portalu www.questy.org.pl (wpisz nazwę interesującej Cię wyprawy)

lub

  • odbierz ulotkę w jednym z punktów: Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (ul. Rynek 39-40), Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy (ul. Franciszkańska 18), Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (ul. Rynek 37), Urząd Miejski w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49)
  • z bezpłatną aplikacją mobilną „Questy – Wyprawy Odkrywców”, dostępną dla systemu Android i iOS (zainstaluj aplikację, załóż konto użytkownika i wyszukaj interesujący Cię Quest)

kodqr

Aby przejść Quest, należy uważnie czytać zawarte w nim wskazówki i rozwiązywać zagadki. Zebrane na trasie wyprawy litery lub cyfry będą niezbędne do uzyskania hasła końcowego i otrzymania questowego skarbu.

– Do wspólnej zabawy zapraszamy nie tylko świdniczan, którzy dzięki Questom lepiej poznają swoją małą ojczyznę, ale również turystów i gości odwiedzających Świdnicę. To świetna propozycja spędzenia czasu dla grup szkolnych i rodzin z dziećmi. Warto choć na chwilę oderwać się od komputera, zostawić samochód, ruszyć w teren i wspólnie poszukać questowego skarbu – mówi Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Dla 30 osób, które jako pierwsze (licząc od soboty, 22 stycznia br.) ukończą przynajmniej jeden z trzech świdnickich Questów, urząd miejski przygotował niespodziankę. Aby ją otrzymać, należy wysłać zdjęcie karty wyprawy z wpisanym hasłem końcowym i przybitą pieczęcią (w przypadku przejścia wyprawy z ulotką papierową) lub uzyskany dyplom (jeśli Quest był przemierzany z aplikacją) na adres mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. W mailu należy podać swoje imię i nazwisko oraz nick/nazwę użytkownika z systemu www.questy.org.pl. Dodatkowo 30 questowiczów, którzy jako pierwsi przejdą wszystkie trzy wyprawy, otrzyma Paszport Odkrywcy (specjalną książeczkę na pieczęcie Questów) oraz ulotki 12 Questów z najbliższej okolicy, przekazane przez Fundację Calamita.

questy1

Zdjęcie: Lokalna Organizacja Księstwo Świdnicko-Jaworskie

questy2

questy3

Zdjęcie: Daniel Gębala, mojaswidnica.pl

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10