Kościół Pokoju pw. św. Trójcy w Świdnicy

Powstanie świątyni wiąże się z wojna trzydziestoletnią i postanowieniami traktatu westfalskiego na mocy, którego śląscy luteranie mogli wybudować trzy kościoły w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Kościół Pokoju w Świdnicy wybudowany jest na planie krzyża greckiego, znajdują się w nim dwie kondygnacje empor, dzięki czemu może pomieścić nawet 7,5 tyś. Osób. W środku znajduje się barokowy ołtarz i ambona oraz dwa zespoły organowe. Wpisany na listę UNESCO.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy

W 1981 roku na placu budowy rozpostarł swoje ramiona krzyż- wyznaczając duchową przestrzeń świdnickiego kościoła, który wzniesiono na planie ośmioboku. Świątynia otworzyła swoje podwoje na wiernych w 1994 roku. Wystrój wnętrza : stacje Drogi Krzyżowej, rzeźby „Chrztu Chrystusa w rzecze Jordan" oraz „Chrystusa Zmartwychwstałego" powstały w pracowni Mieczysława Hańderka.

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świdnicy

Świątynia powstała w XVIII wieku jako kościół klasztorny sióstr urszulanek. Kościół został wzniesiony w późnobarokowym stylu. W ołtarzu głównym umieszczono obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Zachwyt wzbudzają rokokowe balustrady na chórze organowym, kraty przy lożach zakonnic oraz ambona datowana na 1780 rok.

Kościół pw. Ducha Świętego w Świdnicy

Pracę nad budową rozpoczęto wiosną 1989 roku. We wnętrzu świątyni znajduje się współczesna rzeźba Chrystusa. Wystroju wnętrza dopełniają dwa współczesne płótna- jedno przedstawia Jezusa Miłosiernego, a drugie- Czarną Madonnę zasiadającą na jasnogórskim tronie.

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

Kościół wzniesiono w latach 1905-1907. Mieszkańcy większość prac wykonali w czynie społecznym. W kolejnych latach dzięki ofiarności parafian kościół wzbogacił się między innymi o nowe witraże. W 2006 roku w oknach prezbiterium pojawiły się „szklane obrazy" przedstawiające czterech ewangelistów. Zadbano również o remont wieży kościoła.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z XVIII wieku. Początkowo był to klasztor Cystersów, który w 1730 roku został przekształcony w kościół. Najstarsza częścią świątyni jest nawa główna i chór zakończony półokrągłą absydą.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy

Kościół znajduje się w dawnej siedzibie sióstr elżbietanek w dzielnicy Kraszewice. Wnętrze wykonane jest w stylu neogotyckim. W prezbiterium stanął ołtarz główny poświęcony Sercu Jezusowemu. Dwa ołtarze boczne miały służyć kultywowaniu czci dla św. Józefa i Najświętszej Maryi Panny.

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

Kaplica powstała z wyremontowanego budynku gospodarczego- popegeerowskiej stodoły. Prace rozpoczęto w marcu 2005 roku a zakończono 5 listopada tegoż roku uroczystym błogosławieństwem Biskupa Ignacego Deca.

Kościół pw. Krzyża Świętego w Świdnicy

Jest to obecnie kościół pomocniczy parafii katedralnej. Powstał w roku 1267. Wewnątrz przeważa wyposażenie barokowe i klasycystyczne. Od roku 2007 w zespole poklasztornym ma swoją siedzibę Caritas Diecezji Świdnickiej.

Kościół pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy

Fundację świdnickiej katedry przypisuje się księciu Bolkowi II, podając jako datę wzniesienia 1330 r. Dwie dekady później ukończono budowę gotyckiego prezbiterium. Dalsze prace trwały przez kolejny wiek i zostały zwieńczone w 1525 r. postawieniem jednej z dwóch planowanych wież. Jest ona najwyższa na Śląsku- 101,5 m.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10