Szlak Euro-Velo R-9 „Bałtyk – Adriatyk” stanowi część europejskiej sieci tras rowerowych EuroVelo. Trasa o całkowitej długości 1,930 km łączy Gdańsk, Poznań, Wrocław, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Triest i Pulę. Na Dolnym Śląsku trasa przebiega z północy na południe, przez następujące miejscowości: Sułów, Trzebnicę, Wrocław, Kąty Wrocławskie, Mietków, Świdnicę, Pieszyce, Srebrną Górę, Kamieniec Ząbkowicki.
Jest to łatwy szlak biegnący drogami asfaltowymi skrajem Pogórza Kaczawskiego. Przebieg szlaku: Jawor (kościół św. Marcina z XIV w., Kościół Pokoju, wpisany na listę UNESCO, wzniesiony w latach 1654-1655, ratusz w stylu neorenesansu niderlandzkiego z lat 1895-1897 z wieżą z XIV w., klasztor franciszkański z lat 1486-1489) – Stary Jawor – Bielowice – Słup (średniowieczny kościół, przebudowany w XVIII w., Zbiornik Słup)
Szlak rozpoczyna się w Jaworze obok leśniczówki Jawor. Następnie biegnie na zachód razem z żółtym szlakiem pieszym „Wygasłych Wulkanów” obok Małych Organów Myśliborskich, po czym odbija w prawo na północ do Myśliborza. Następnie biegnie przez Myślinów i dalej znów razem z żółtym Szlakiem Wygasłych Wulkanów.
Trasa biegnie przez Luboradz, Mściwojów, Zębowice, Jawor, Paszowice, Jakuszową, Siedmicę do Nowej Wsi Małej. Dalej przez wieś Lipa, następnie w prawo w drogę polną w kierunku Bukowiny (621) i obrzeżem lasu do Radzimowic. Dalej obok kopalni Arnold do Wojcieszowa. Skręt w prawo na drogę wojewódzką nr 328 i za Urzędem Miasta w lewo, nad torami kolejowymi w kierunku Skopca (718). Następnie Przełęcz Komarnicka (662) i w dół do Komarna w kierunku Jeleniej Góry do połączenia się z rowerową Obwodnicą Jeleniej Góry oznakowaną kolorem zielonym.
Bolków – Wolbromek – Kłaczyna – Świny – Lipa – Muchówek – Radzimowice, Mysłów – Płonina – Pastewnik Górny – Wierzchosławice – Bolków. Trasa przebiega przez zachodnio-północą część gminy, charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi oraz architektonicznymi.
Bolków – Wierzchosławice- Półwsie – Nagórnik – Kocików- Domanów – Pastewnik – Bolków.
Trakt wyprowadza z Bolkowa w kierunku Kamiennej Góry, gdzie we wsi Wierzchosławice skręca na Półwsie, prowadząc przez Domanów kieruje do Pastewnika, a następnie powraca do Bolkowa.
Bolków - Wierzchosławice – Wierzchosławiczki – Stare Rochowice – Płonina – Pastewnik – Bolków.
Trasa, opuszczając Bolków biegnie w kierunku Kamiannej Góry, doprowadza do wsi Wierzchosławiczki, a następnie polnymi ścieżkami biegnie do Starych Rochowic. Kolejnym etapem jest odcinek z Płoniny do Pastewnika i powrót do Bolkowa.
Bolków-Wolbromek –Sady Dolne- Sady Górne- Figlów- Nagórnik - Półwsie – Bolków. niebieska. Trasa charakteryzuje się wysokimi walorami krajobrazowymi.
Jedna z dwóch tras MTB przebiegających przez obszar miasta. Wytyczona została przez bardzo zróżnicowany, a zarazem atrakcyjny obszar pogórza. Na trasie znajdują się liczne techniczne podjazdy/zjazdy oraz miejsca, z których rozpościera się imponująca panorama na Nizinę Śląską otaczającą miasto od północy, jak i pasmo Sudetów ciągnących się na południu.
Trasa MTB, niemal w całości biegnie drogami szutrowymi, polnymi i leśnymi. Na trasie znajduje się jeden techniczny zjazd/podjazd, którego pokonanie wymaga nieco więcej wysiłku fizycznego.
Szlak poprowadzony jest w większości przez obszar Gminy Wałbrzych oraz fragment Gminy Świebodzice i Stare Bogaczowice.
Trasa zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic.
Bardzo łatwa technicznie trasa. W całości prowadzi terenami płaskimi Równiny Świdnickiej. Z łatwością pokonają ją zarówno dzieci, jak i osoby starsze bez przygotowania kondycyjnego. Prowadzi drogami transportu rolnego oraz przez niewielkie kompleksy leśne.
Trasa rowerowa "Szlak Tkaczy" biegnie ze Świebodzic do Kamiennej Góry, oznaczony jest kolorem zielonym i symbolem K-4. Trasa stanowi łącznik pomiędzy pozostałymi szlakami Księstwa Świdnicko - Jaworskiego oraz lokalnymi szlakami Ziemi Kamiennogórskiej i pogranicza polsko-czeskiego.
Wałbrzych – Świebodzice – Jaworzyna Śląska – Żarów – Mietków. Oznaczona kolorem czarnym. Szlak ma przebiegać od "Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, gdzie swoją siedzibę ma Wałbrzyskie Muzeum Przemysłu i Techniki przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie połączy się z międzynarodowym szlakiem Eurovelo R-9.
Świdnica – Jaworzyna Śląska – Strzegom – Jawor oznaczona kolorem czerwonym, długość: 50 km. Trasa łatwa i zarazem bogata w walory widokowe i kulturowe, biegnie po nizinnych terenach Przedgórza Sudeckiego, a głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu, dlatego też nie wymaga zbytniej kondycji i profesjonalnego sprzętu.
Świdnica – Świebodzice – Dobromierz – Bolków – Jawor oznaczona kolorem żółtym, długość 70 km. Trudna a jednocześnie niebywale atrakcyjna pod względem krajobrazowym i kulturowym trasa, która prawie w całości biegnie po wyżynnych i górskich terenach Pogórza Wałbrzyskiego, Świebodzickiego i Kaczawskiego.