Zamki i twierdze

TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Twierdza jest dziełem króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Powstała w latach 1765-1777 w celu obrony strategicznej Przełęczy Srebrnej i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się wojskom napoleońskim. Stąd też przylgnęło do niej miano niezdobytego „Śląskiego Gibraltaru”. W 1860 roku pełniła już funkcje turystyczne , a w czasie II wojny światowej mieścił się w niej oflag o zaostrzonym rygorze , w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. W 2002 roku na terenie twierdzy został utworzony Forteczny Park Kulturowy, a w 2004 roku została uznana za pomnik historii.

Czytaj więcej...

ZAMEK STOSZOWICE

Zamek był założony na planie regularnym, z wyniosłą czworoboczną wieżą, obok znajdował się dom mieszkalny oraz drewniane zabudowania gospodarcze. Obecnie w dobrym stanie.

Czytaj więcej...

ZAMEK GRODZTWO

Zamek powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku jako budowla w stylu renesansowym; początkowo należał do Hansa von Dyherna. W połowie XVIII wieku był własnością hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. Budowla pozostawała w rękach rodziny zu Stolberg-Wernigerode do 1945 roku. W 1964 roku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Obecnie ruina.

Czytaj więcej...

RUINY ZAMKU ŚWINY

Zamek w Świnach był jedną z pierwszych murowanych warowni. W związku z budową zamku w Bolkowie, książęta świdniccy oddali warownię rodowi Świnków. W XVIII w. stracił na znaczeniu i został opuszczony. Pożar w 1876 r. obrócił budowlę w ruinę. W czasie II wojny światowej naziści urządzili w nim magazyn broni. Obecnie zachowały się mury obronne, wieże mieszkalne i baszty.

Czytaj więcej...

ZAMEK NIESYTNO W PŁONINIE

Zamek z wieloboczną wieżą kamienną, wzniesioną na cyplu skalnym o długości 150 m. Zamek był jedną z głównych baz husytów i prawdopodobnie w czasie wojen uległ zniszczeniu.

Czytaj więcej...

RUINY ZAMKU W LIPIE

Zamek został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Przebudowany w XVII wieku w formie renesansowej. W 1834 roku miało miejsce kolejne przebudowanie w stylu neogotyckim a ostatnia renowacja miała miejsce w 70-tych latach XX wieku. Zlikwidowano wieże oraz jaskółczy ogon. Obecnie ruina.

Czytaj więcej...

ZAMEK PIASTOWSKI W JAWORZE

Wzmiankowany w 1292 r. stanął zapewne na miejscu dawnego grodu. Stanowił rezydencję piastowskich książąt z linii świdnicko – jaworskiej, a od 1392 r. starostów królewskich. W 1746 r. Prusacy zmienili go na więzienie, którym pozostał aż do lat pięćdziesiątych. Wejścia strzegą dwa orły z odłamanymi po wojnie skrzydłami. Z dawnego bogatego wystroju interesujący jest portal na dziedzińcu z 1656 r. Pośrodku dziedzińca znajduje się pomnik francuskich kobiet więzionych tu przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej...

ZAMEK PIASTOWSKI W BOLKOWIE

Zamek pochodzi z XIII wieku. To jedna z największych warowni i jednocześnie skarbiec książąt świdnicko- jaworskich. W XVIII wieku został wykupiony przez cystersów z Krzeszowa, w XIX wieku zaczął popadać w ruinę. Uratowali go miejscowi patrioci. Najciekawszą częścią zamku jest wysoka wieża o niespotykanej konstrukcji. Z wieży można podziwiać widoki na miasto i okoliczne góry. Co roku, w okresie letnim, na zamku odbywa się festiwal gotyckiego rocka- Castle Party oraz liczne turnieje rycerskie.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10