Dwory, rezydencje, pałace

BAGIENIEC

Bagieniec - zamek wodny 3Gotycko-barokowy zamek wodny z XVI w. wybudowany na granitowej wyspie, który po wielu przebudowach uzyskał postać pałacu. Przebywał w nim m.in. Johann Wolfgang von Goethe (1790 r.), a przed II wojną światową mieszkał tu i miał swoją pracownię znany rzeźbiarz Reinhold Kraft.

Czytaj więcej...

BOLEŚCIN

Bolescin - palac z XVIII-XIX w. 1Zespół pałacowy z XVIII/XIX w.

Czytaj więcej...

BURKATÓW

Burkatow - palac z XIX w. 1Pałac z XIX wieku, najprawdopodobniej wybudowany na znajdującym się w tym miejscu średniowiecznym zamku wodnym.

Czytaj więcej...

BYSTRZYCA DOLNA

Bystrzyca Dolna - dawny zamek wodny z XVI . 1Zespół pałacowo - parkowy z XVI wieku, którego aktualny wygląd pochodzi z początku wieku XIX. W chwili obecnej pełni funkcje budynku mieszkalnego.

Czytaj więcej...

BYSTRZYCA GÓRNA

Bystrzyca Gorna - dawny palac przeb. w XIX w. obecnie szkola specjalna 1Pałac pochodzi z XVI wieku. Obecnie zajmuje go ośrodek wychowawczy. Otoczony jest parkiem z licznym starodrzewem.

Czytaj więcej...

GRODZISZCZE

Grodziszcze - palac z XVIII w. 2Późnobarokowy pałac wybudowany w drugiej połowie XIX wieku na miejscu istniejącego wcześniej dworu. W wieku XX był wielokrotnie przebudowywany.

Czytaj więcej...

GRUSZÓW

Gruszow - neorenesansowy palac 1Pałac wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.

Czytaj więcej...

KĄTKI

Katki - rezydencja 1Wybudowany w XVII wieku pałac, który w wiekach XIX i XX przeszedł gruntowne przebudowy.

Czytaj więcej...

KOMORÓW

Komorow - dwor z ok. 1800 r. 1Obecny wygląd pałacu pochodzi z przebudowy, która dokonała się na początku XIX wieku.

Czytaj więcej...

KRASKÓW

Kraskow - barokowy palac 1Pochodzący z XIV wieku barokowy pałac, w którym w chwili obecnej mieści się luksusowy hotel. Otoczenie pałacu stanowi piekny park.

Czytaj więcej...

KRUKÓW

Krukow - dawny palacDwór eklektyczny, który został wybudowany w 1907r. Remontowany po 1945r.

Czytaj więcej...

KRZYŻOWA

Krzyzowa - zespol palacowy z XVIII w. 1Wybudowany na miejscu starego dworu około 1720 roku barokowy pałac, który dawniej należał do rodu von Moltke. W chwili obecnej obiekt należy do "Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego", która prowadzi w nim Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Czytaj więcej...

MAKOWICE

Makowice - palac z XVIII w. 1Pałac wybudowany w latach 1875-76 w stylu francuskiego neorenesansu. Z tyłu pałacu znajduje się park oraz stawy.

Czytaj więcej...

MILIKOWICE

Milikowice - ruiny palacu 1Neogotycki pałac posiadający 3 piętra. W chwili obecnej ruina. 

Czytaj więcej...

MOKRZESZÓW

Mokrzeszow - neogotycki szpital - palac 1Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku w stylu neogotyckim, przebudowana w latach 60. XX wieku. W latach 1860-1880 roku w budynku tym mieścił się szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. W czasach hitlerowskich, prawdopodobnie mieścił się tu ośrodek Lebensborn.

Czytaj więcej...

MROWINY

Mrowiny - palac z XIX w. 1Pałac powstał na przełomie wieku XVI i XVII. Budynek położony jest we wschodniej części wsi, posiada zwartą bryłę o rzucie wydłużonego prostokąta, w stylu neorenesansowym.

Czytaj więcej...

OLSZANY

Olszany - ruina palacu 1Pałac został wybudowany w XVII w. w miejscu dawnej siedziby rycerskiej. Został przebudowany w XVIII w. Obecnie jest to ruina, otoczona zabytkowym parkiem.

Czytaj więcej...

PYSZCZYN

Pyszczyn - klasycystyczny palac 1Utrzymany w stylu klasycystycznym kształt pałacu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Budynek posiada 3 kondygnacje i jest utrzymany w dość dobrym stanie.

Czytaj więcej...

SIEDLIMOWICE

Siedlimowice - ruiny palacu 1Pozostałośći barokowego pałacu, który powstał w połowie XVIII wieku.

Czytaj więcej...

STARY JAWORÓW

Stary Jaworow - palac z 1770 r. 3Pałac został wybudowany w 1770 roku. Następnie uległ częściowej przebudowie po II wojnie światowej.

Czytaj więcej...

SULISŁAWICE

Sulislawice - palac z 1Ruiny barokowej rezydencji z XVIII wieku, które stoją na ternie dawnego PGR-u.

Czytaj więcej...

SZCZEPANÓW

Szczepanow - ruiny palacu 1Mocno zniszczony i wielokrotnie przebudowywany renesansowy dwór pochodzący z XVI wieku.

Czytaj więcej...

SZYMANÓW

Szymanow - palac 1Pałac powstał w 1825 roku Obiekt otoczony jest parkiem.

Czytaj więcej...

TĄPADŁA

Tapadla - rezydencja z XIV w. 1Dwór obronny w stylu renesansowym. Obecnie dom nr 16, w którym zachowały się renesansowe sklepienia z XVI w.

Czytaj więcej...

WIERZBNA

Wierzbna - ruiny barokowego palacu cysterskiego 1Barokowy pałac wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, gruntownie przebudowany pod koniec wieku XIX. W chwili obecnej ruina.

Czytaj więcej...

WILKÓW

Wilkow - palacPałac powstał w XVIII wieku, gruntownie przebudowany w XIX wieku. W chwili obecnej pełni funkcję budynku mieszkalnego.

Czytaj więcej...

WIRY

Wiry - ruiny barokowego palacu 1Pałac wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku, przebudowany pod koniec wieku XVIII. W chwili obecnej zabezpieczona ruina.

Czytaj więcej...

WIŚNIOWA

Wisniowa - palac z XVI w. 2Pałac wybudowany w latach 1872 - 1884. Obecnie zniszczony jest częściowo zamieszkany.

Czytaj więcej...

WITOSZÓW DOLNY

Witoszow Dolny - palacyk z XIX w. 1Wybudowany na planie prostokąta i częściowo otoczony fosą pałac. W chwili obecnej pełni funkcje budynku mieszkalnego.

 

Czytaj więcej...

WITOSZÓW GÓRNY

Witoszow Gorny - dwor z XVIII w. 1Pochodzący z XVIII wieku dwór, który na początku XXI wieku został gruntownie przebudowany i odnowiony.

Czytaj więcej...

ŁAŻANY

Lazany - ruiny barokowego palacuRenesansowy kompleks pałacowy z XVII wieku, który na początku wieku XVIII został przebudowany w stylu barokowym. W chwili obecnej ruina.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10