Kościół pw. św. Wawrzyńca w Budzowie

Kościół pojawia się na kartach historii w 1283 roku. W XVI wieku wzniesiono prostokątne prezbiterium obecnego kościoła. W roku 1682 dobudowano nawę o trzech przęsłach. W 1996 roku zainstalowano dwa nowe dzwony. Wnętrze zachowało barokowy i rokokowy wystrój. Styl ten można najwyraźniej odczytać w konstrukcji i zdobnictwie ołtarza oraz ambony.

Kościół pw. św. Barbary w Stoszowicach

Świątynia została postawiona w 1283 roku jako fundacja miejscowych właścicieli- rodziny Stoszów. Budowla nie przetrwała jednak próby czasu- na jej miejscu w latach 1763- 1781 wzniesiono w stylu barokowym obecny kościół. Jednonawowy, murowany kościół o sklepieniu kolebkowo- lunetowym posiada w znacznej części wyposażenie barokowe: ambona, chrzcielnica, ołtarz główny.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Srebrnej Górze

Niewielki kościółek powstał w 1709 roku. Obecna- barokowa świątynia powstała na miejscu pierwotnej- drewnianej w latach 1729-1731 z inicjatywy cystersów. Była to konstrukcja założona na planie prostokąta, z wieżą na osi fasady zachodniej i dwiema kaplicami.

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Grodziszczu

Grodziszcze - kosciol z XVI w. 3Murowaną świątynię wzniesiono w XV wieku. Została ona gruntownie przebudowana w 1775 roku i odrestaurowana w 1972- po zniszczeniach wojennych. Posiada jedna nawę, zaś w wewnętrznej przestrzeni nie ma wydzielonego prezbiterium. Między oknami witrażowymi znajduje się wizerunek przedstawiający św. Patrona wspólnoty oraz dewiza jego męczeństwa- „Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół".

 

 

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10