Weekend w Księstwie Świdnicko Jaworskim

Wycieczka rowerowa „Szlakiem Eurovelo R-9 z Mietkowa do Srebrnej Góry”

Na początek proponujemy Państwu wycieczkę szlakiem rowerowym „Eurovelo R-9” z Mietkowa i dalej przez : Tworzyjanów – Garncarsko – Sobótkę Zachodnią – Sady – Mysłaków - Wiry – ( tutaj następuje rozdzielenie szlaku na II warianty, które łączą się w Pieszycach. II wariant pozwala ominąć Świdnicę i prowadzi przez: Jędrzejowice – Kiełczyn – Tuszyn – Włóki – Nowiznę - Dzierżoniów do Pieszyc) - Wirki – Gogołów – Miłochów – Jagodnik - Świdnicę – Makowice – Krzyżową – Wieruszów – Lutomię Małą – Lutomię Dolną – Stachowice (tutaj szlak opuszcza teren „Księstwa”) – Piskorzów – Pieszyce –Bielawę – Ostroszowice – Grodziszcze - Rudnicę - Jemną - Srebrną Górę.  Oznakowany szlak to niezbyt skomplikowana trasa idealna dla miłośników natury, zabytków i pięknych widoków. W przeważającej części biegnie po płaskich terenach Przedgórza Sudeckiego, a od Srebrnej Góry można kontynuować podróż dalej przez  Brzeźnicę - Potworów - Przyłęk - Kamieniec Ząbkowicki - Śrem - Topolę – Błotnicę i dalej przez Kozielno aż do Paczkowa w województwie opolskim. Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.eurovelo.pl 

R9     

 

 

 

 

 

 

 

Trasa rowerowa  Eurovelo R-9

•    Kolor szlaku: zielony
•    Długość: 73,9 km
•    Stopień trudności: średni

Ciekawe miejsca na szlaku:

•    Jezioro Mietkowskie
•    Wiatrak w Gogołowie
•    Kościół Pokoju w Świdnicy
•    Pałac w Krzyżowej
•    Twierdza w Srebrnej Górze

 

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia punktu widokowego mieszczącego się na szczycie Wielkiej Sowy będącej najwyższym wzniesieniem Gór Sowich. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Natomiast prace przy wznoszeniu nowej budowli rozpoczęły się w lipcu 1905 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się 24 maja 1906 roku, Wieży nadano wówczas imię Otto von Bismarcka. Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Po II wojnie światowej wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, a 27 września 1981 polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc i znajduje się w herbie tego miasta. Na szczyt najłatwiej możemy dostać się albo z Przełęczy Walimskiej albo z Przełęczy Sokolej.

wieza schodys

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa 1015 m. n. p. m.
Góry Sowie
Godziny otwarcia:
01 V – 31 X
Poniedziałek  – niedziela  9:30 – 19:00
bilety: 4/2 zł
tel. 74/8365 488

Dobre jedzenie w klimacie średniowiecznej piwnicy czyli Restauracja „Piwnica Ratuszowa”

Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w klimacie średniowiecznej piwnicy, jaki oferuje znajdująca się na świdnickim Rynku w bloku śródrynkowym Restauracja „Piwnica Ratuszowa”. To najstarsza restauracja w Świdnicy znajdująca się w podziemiach Świdnickiego Ratusza, W dawnych czasach w Piwnicy Ratuszowej produkowano i przetrzymywano  piwo świdnickie,  z którego słynęła Świdnica od kilku wieków. Przed II wojną mieściła się tu" Rathaus Keller", która funkcjonowała do 1945 roku. Po wojnie Polacy nazywali ją m.in. "Imzurowa Piwnica", obecnie zwie się" Piwnica Ratuszowa". Obecnie lokal oferuje niepowtarzalny klimat i miłą obsługę, która zaserwuje Państwu wyśmienite dania kuchni polskiej. Natomiast w każdą niedzielę zapraszamy  od godz. 13.30 do 15.30 na rodzinne obiady w Ratuszowej .

7db2f7b12a348fb0836a91c42d80bcca1     

 

 

 

 

Restauracja „Piwnica Ratuszowa”

Rynek 37
58 – 100 Świdnica
tel. 74/640-61-06
www.piwnicaratuszowa.pl

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10