Weekend w Księstwie Świdnicko-Jaworskim

most

Wycieczka kolejowa  ze Świdnicy do Kudowy Zdroju

Ponownie zapraszamy Państwa na wycieczkę kolejową, którą tym razem odbędziemy po bardzo malowniczej linii z Kłodzka do Kudowy Zdroju. Naszą wycieczkę tradycyjnie rozpoczynamy na wyremontowanym dworcu Świdnica Miasto skąd pociągiem udajemy się do Kłodzka Głównego. Tam po 25 minutach wsiadamy do pociągu jadącego w stronę Kudowy Zdroju. Tym samym rozpoczynamy podróż po kolejnej z najpiękniejszych linii kolejowych Dolnego Śląska. Początkowo tory biegną w miarę płaskim odcinkiem, mijając po drodze przystanki Kłodzko Książek i Zagórze, a także Stary Wielisław. Następnie linia dociera do Polanicy, skąd rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków. Aż do Szczytnej linia biegnie przez piękny las iglasty, dnem Piekielnej Doliny i wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej. Po minięciu Szczytnej możemy  podziwiać piękne widoki, które będą towarzyszyć nam aż do Dusznik. Z kolei na odcinku z Dusznik do Kudowy przejedziemy przez dwa tunele oraz piękny kamienny wiadukt w Lewinie Kłodzkim, który stanowi perełkę tej trasy.  Na stację w Kudowie wjeżdżamy po lekkim łuku w dół i na dworcu kończymy naszą podróż. Możemy teraz udać się na spacer po uzdrowisku a wieczorem wsiąść do pociągu jadącego bezpośrednio w kierunku Świdnicy, gdzie kończymy naszą podróż.

Przed podróżą prosimy sprawdzić aktualny rozkład jazdy pociągów na stronach przewoźników kolejowych aby uniknąć niespodzianek w czasie podróży.

Przykładowy rozkład jazdy:

Świdnica Miasto o 7:43

Kłodzko Główne p 9:15

Kłodzko Główne o 9:40

Kudowa Zdrój p 10:50

Kudowa Zdrój o 17:31

Kłodzko Główne p 18:41

Kłodzko Główne o 19:05

Świdnica Miasto p 20:32

Ciekawe miejsca na szlaku:

•  2 tunele kolejowe
  •  Kamienny wiadukt w Lewinie Kłodzkim

Pałac w Krzyżowej oraz koncerty w ramach Letnieg

krzyzowa

Osoby zainteresowane historią zapraszamy do odwiedzenia znajdującego się kilka kilometrów od Świdnicy dawnego kompleksu pałacowego rodziny von Moltke położonego we wsi Krzyżowa.  W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Krąg z Krzyżowej", założonej m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Helmutem von Moltke zostali straceni. W pałacu 12 listopada 1989 odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania". W chwili obecnej teren pałacu jest wykorzystywany przez "Fundację Krzyżowa" jako Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Poza tym w od 11 do 17.08.2014 o godz. 20:00 będzie można wysłuchać koncertów odbywających się w ramach „Letniego Kursu Gitary”. Szczegóły dotyczące pałacu znajdą Państwo na www.krzyzowa.org.pl  natomiast szczegóły dotyczące koncertów na stronie www.gitara.krzyzowa.pl .

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży

Krzyżowa 7
58-112 Grodziszcze

tel. 74/ 85 00 300
www.krzyzowa.org.pl

Dobre jedzenie w pięknych okolicznościach przyrody

czyli Pensjonat Restauracja „Fregata”

fregataNa zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restaurację „Fregata” położoną nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim, która serwuje wyśmienite dania z ryb a także mięsiwa podawane z grzybami oraz specjały kuchni polskiej i europejskiej. Będzie to z pewnością dodatkowy argument aby nadchodzący majowy weekend spędzić nad Jeziorem Bystrzyckim.

o Kursu Gitary

Pensjonat Restauracja „Fregata”