Pomysł na weekend

Kaplica Czaszek w Kudowie - Czermnej

Na kolejną wycieczkę polecamy dość nietypowe i oryginalne miejsce, a mianowicie Kaplicę Czaszek w Kudowie Czermnej. Jest to niewielka barokowa kaplica posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim „Pójdźcie pod sąd”. Kaplica stanowi wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie kości zajęły osiem lat. Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie (dwie pozostałe znajdują się w miejscowościach Kutna Hora i Melnik w Czechach).

kaplica czaszekKaplica Czaszek w Czermnej
Ul. T. Kościuszki 54
57-350 Kudowa Zdrój

Godziny otwarcia:
VII – IX
Wtorek – niedziela: 9:30 – 17:15
Bilety wstępu: 5/2,50 zł

tel. 605-540-927
www.czermna.pl

Wycieczka samochodowa „Trasą zamków”

Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, gdzie również stał zamek, jednak do dzisiaj zachował się tylko bogato zdobiony portal i piwnice. Ze Świdnicy udajemy się do Zagórza Śląskiego, gdzie na górze Choina wznosi się bryła Zamku Grodno, zachowana w formie trwałej ruiny. Ciekawostkę stanowi dekorowany budynek bramny, ozdobiony dekoracją sgraffitową przedstawiającą dwa lwy broniące wejścia. Warte polecenia jest wejście na wieżę zamkową, skąd rozpościera się panorama okolicy z Jeziorem Bystrzyckim.
Po zwiedzeniu Zamku Grodno udajemy się do podwałbrzyskiego Zamku Książ. Wybudowany w XIII wieku zamek swój największy rozkwit zawdzięcza bogatemu rodowi Hochbergów, którzy nadali mu obecny, przepyszny wygląd. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy skonfiskowali zamek, a w skale pod nim zaczęli drążyć tunele. Prace te miały na celu przekształcenie zamku w kolejną kwaterę główną Hitlera. Dziś Książ słynie m.in. z Sali Maksymiliana, Salonu Chińskiego, Sali Rycerskiej oraz 12 tarasów.
Z Książa udajemy się do Bolkowa, gdzie na wzgórzu nad miastem góruje pochodząca z XIII wieku jedna z największych warowni książąt świdnicko-jaworskich. Najciekawszą częścią zamku jest 25 metrowej wysokości wieża z dziobem, w której dolnej części znajduje się dawny loch głodowy. Z Bolkowa udajmy się do pobliskiej miejscowości Świny, w której na wzniesieniu stoi pochodzący z XII wieku zamek. Po zwiedzeniu ruin zamku Świny udajemy się do Jawora, gdzie możemy podziwiać ( niestety tylko z zewnątrz ) rezydencję książąt świdnicko-jaworskich oraz starostów królewskich. W czasach pruskich warownia służyła jako więzienie.

zamkowTrasa samochodowa „Trasa zamków”
• Długość: 114 km
• Stopień trudności: średni

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Zamek Książ
• Zamek Grodno
• Zamek Bolków
• Zamek Świny
• Zamek Jawor

Ciepła ryba prosto z własnej wędzarni czyli Pensjonat „Dom w ogrodzie Katarzynka”

Zapraszamy Państwa  do odwiedzin w położonym w Boleścinie niedaleko Świdnicy Pensjonacie „Dom w ogrodzie Katarzynka”, który oferuje Państwu noclegi w fantazyjnie urządzonych i komfortowo wyposażonych pokojach i apartamentach. Zachęcamy również do skorzystania z propozycji restauracji, której specjalnością jest świeża i ciepła ryba prosto z własnej wędzarni. Pensjonat Katarzynka to idealne miejsce dla osób ceniących sobie przestrzeń i komfort oraz miłą atmosferę połączoną z wysokim standardem usług.

dom w ogrodzie katarzynka

Pensjonat „Dom w ogrodzie Katarzynka”

58-100 Świdnica , Boleścin 8
kom.: 605 222 213