360-lecie Kościoła Pokoju w Jaworze 12-13 września 2015

 

Kto choć raz odwiedził ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, poznał to magiczne uczucie, którego doświadcza każdy, kto w ciszy i w skupieniu, stojąc na środku świątyni rozejrzy się wokół.


Co sprawia, że magia tego miejsca znana jest na całym świecie? Jego zawiła i trudna historia? Jego artyzm i bogactwo wystroju? A może to smugi światła wkradające się przez małe okienka, może wszechogarniający błękit, zapach starego drewna albo poruszająca przestrzeń, która zmusza do zgłębienia tajemnicy, którą niesie ze sobą od pokoleń. W tym kościele przeszłość łączy się z przyszłością, a my jesteśmy gdzieś po środku, wciąż na nowo odkrywając jego geniusz i zastanawiając się, jaką my mamy rolę do wypełnienia w jego istnieniu.


Przed Państwem niezwykłe spotkanie, zorganizowane po to, by uczcić wspaniały jubileusz 360-lecia, podczas którego powrócimy do spuścizny naszych przodków. Dowiemy się jaką drogę przeszli i jaką cenę zapłacili ewangelicy, by móc wybudować tę świątynię. Dowiemy się jak go zbudowali, bo właśnie ten temat dzisiaj najbardziej zdumiewa, bo trudno pojąć jak wtedy, ale i teraz, zbudować największą drewnianą świątynię w Europie na piasku, z drewna, gliny, słomy, za pomocą rygli, które blokując się nawzajem tworzą olbrzymią i bezpieczną całość. Geniusz niewyobrażalny, szczyt myśli architektonicznej, który warto poznać, który dziś jest powodem badań najwybitniejszych naukowców.


360-lecie Kościoła Pokoju będzie okazją do nowych odkryć, a stanie się tak za sprawą możliwości zapoznania się z wynikami najnowszych badań dra inż. arch. Ulricha Schaafa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Mnóstwa wrażeń dostarczy inscenizacja teatralna przygotowana przez uczniów jaworskich szkół w reż. Danuty Brdak, liczne wystawy oraz wspaniały koncert Orkiestry oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.


Muzyka, która rozbrzmiewa we wnętrzu świątyni, za każdym razem, przy organizacji Jaworskich Koncertów Pokoju, jest niezwykła. Dźwięki rozproszone wpadają do uszu niczym odgłos strumienia najczystszej wody. Są tak piękne, tak prawdziwe, że wydają się trwać wśród drewnianych ław od zawsze. I tak faktycznie jest, bo mało kto wie, ale jak długo istnieje Kościół Pokoju, tak długo jest w nim muzyka.


Kościół Pokoju, choć wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, to przede wszystkim Dom Boży. Dlatego w programie uroczystości nie zabraknie nabożeństwa ekumenicznego. Po raz kolejny będziemy uczestnikami i świadkami, kiedy Kościół Pokoju połączy ludzi, religie i narody. Łączył 360 lat temu i łączy teraz, przekazując całemu światu przesłanie o miłości, pokoju i tolerancji.


To będzie spotkanie po latach wielu szacownych osób, których los w życiu prywatnym bądź zawodowym, na przestrzeni lat, związał z Jaworem i z Kościołem Pokoju. Bardzo cieszymy się na to spotkanie.


Do zobaczenia w Jaworze!

360 lat kościoła pokoju

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10