Świdnicki Klub Żeglarski QBRYG

 

swidnicki klub zeglarski KIM JESTEŚMY

Jesteśmy grupą osób, których pasją od lat jest uprawianie żeglarstwa. Żeglowanie jachtem jest dla nas sportem kształtującym charakter i osobowość, a przy tym łączącym ludzi poprzez zawieranie trwałych przyjaźni.

Stowarzyszenie, które założyliśmy działa już blisko 6 lat i posiada statut organizacji pożytku publicznego. Nasze działania zmierzające do szerokiego zrzeszania ludzi różnych poglądów i środowisk w dużej mierze przyczynia się do tworzenia i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego.

Posiadamy własną przystań klubową zlokalizowaną w Borzygniewie nad Jeziorem Mietkowskim, w skład której wchodzi pływający pomost, kontener socjalny – „Bosmanka”, kilka jednostek sprzętu pływającego (Omega, Optymist, Szalupa DZ) służącego do nauki żeglarstwa i pływania rekreacyjnego.

Na dzisiaj stowarzyszenie nasze liczy sobie przeszło 70 członków a stan osobowy stale się powiększa.

NASZYM CELEM JEST:

1. Budowa świdnickiego żeglarstwa poprzez integrację i tworzenie środowiska żeglarskiego, oraz stworzenie sekcji sportowej dla dzieci i młodzieży, propagowanie idei żeglarstwa jako sposobu na życie.

2. Lepsze wykorzystanie Zalewu Witoszówka i przystosowanie go do szkoleń dzieci i młodzieży na małych łodziach regatowych (klasy: Optymist, Cadet, 420, 470) w ramach żeglarskiej sekcji sportowej.

- wykonanie małego slipu (pochylni wcinającej się w zalew) do bezpiecznego slipowania łódek z wody,

- dwa przęsła pływającego pomostu do bezpiecznego i wygodnego zacumowania, wejścia i zejścia z łodzi,

- mała łódka motorowo – wiosłowa dla zabezpieczenia pływań,

- środki ratunkowe i asekuracyjne dla uczestników pływań,

- trener sportowy odpowiedniej klasy,

- stalowy kontener do przechowywania sprzętu ustawiony nad brzegiem Zalewu na terenie trawnika obok pomostów.

Posiadamy Już niezbędny do szkolenia dzieci sprzęt (łodzie typu OPTYMIST).

3. Remont klubowej jednostki flagowej – Szalupy Żaglowo-Wiosłowej typu DZ, - Zakupiona ze składek klubowiczów szalupa DZ ma szansę stać się „okrętem flagowym” nie tylko klubu Qbryg, ale także Miasta Świdnicy, Księstwa Świdnicko – Jaworskiego oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej. (Jednorazowo szalupą może płynąć aż 16 osób!!!). Możliwy jest transport jednostki na różne imprezy żeglarskie i nie tylko, gdzie będzie piękną wizytówką naszego regionu.

4. Wychowanie żeglarskie jako alternatywny sposób spędzania wolnego czasu.

5. Propagowanie Księstwa Świdnicko - Jaworskiego jako przyjaznego środowiska dla uprawiania żeglarstwa.

OSIĄGNIĘCIA

Organizowanie corocznych szkoleń na stopień żeglarza jachtowego, podczas których umiejętności zobyło już prawie 100 osób, organizowanie corocznych Świdnickich Dni Żagli, w tym roku odbyła się już 4 edycja tej imprezy. Ma ona na celu zaprezentowanie mieszkańcom Świdnicy świetnego sposobu na wypoczynek, odkrycia uroków i korzyści płynących z uprawiani żeglarstwa. Dlatego gośćmi naszymi bywały tacy ludzie jak Jurek Porębski, żeglarz, naukowiec oceanograf, ale przede wszystkim balladzista i szantymen, Maciek Krzeptowski (nawiasem mówiąc nasz honorowy członek), żeglarz oceaniczny opłynął świat na „Marii”, autor książki "Marią dookoła Świata”, „Pół wieku i Trzy oceany” oraz albumu o nieżyjącym już Ludomirze Mączce „Nazywam się Ludomir...”, jednym z największych polskich żeglarzy. Zapraszaliśmy takie znakomitości polskiej szanty jak zespół „Za horyzontem”, „Atlantyda” i dzierżoniowscy „Miłośnicy tabasco klub” .

Udział w ubiegłorocznym Zlocie Żaglowców w Szczecinie, gdzie klubowa banderkę dumnie prezentowała „Starsza Pani”, łódka zabytek należąca do grupy naszych klubowiczów.

Udział naszych jednostek i ekip w regatach we Wrocławiu, na Sławie, na Jeziorze Miedwie i Zalewie Szczecińskim zawsze z wynikami mieszczącymi się na podium albo w czołówce stawki.

Uczestniczenie w akcjach różnych organizacji w zakresie zapewnienia dzieciom z małych miejscowości wypoczynku na wodzie, poprzez prowadzenie dla nich krótkich rejsów po Zalewie Mietkowskim.

Naszym celem jest zatrzymanie i zrzeszanie w stowarzyszeniu wyszkolonych osób. W tym roku pierwsi żeglarze przez nas wyszkoleni, uczestniczyli w wyjazdach na żeglarskie zawody sportowe – regaty Książęcy Szkwał w Sławie zorganizowane przez Urząd Miasta Świdnicy oraz na Odrze we Wrocławiu zorganizowane przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski.

Link do strony internetowej: http://www.qbryg.pl

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10