Muzeum Techniki Rolniczej zaprasza!

Obiekt udostępniany jest w każdy weekend przez cały dzień. Poniżej przedtsawiamy rys historyczny miejsca oraz informacje dotyczące obiektu, a także zdjęcia

Budowniczym dworu w Piotrowicach Świdnickich był Jacob von Zedlitz. budowę prowadził w latach 1585 – 1590. Majątek przez lata stopniowo tracił na znaczeniu i popadał w długi. Istotny remont przeprowadzono dopiero w 1799 roku, gdy właścicielem obiektu zostaje hrabia Nikolas August Wilhelm von Burghaus. Nowy właściciel, filantrop, budowniczy, członek licznych stowarzyszeń, finansował wiele działań charytatywnych i naukowych. Był pomysłodawcą i inwestorem jednego z pierwszych na kontynencie, żeliwnego mostu zbudowanego w pobliskich Łażanach.

Przez wiek XIX i do 1945 roku wieś, a wraz z nią Dwór i Folwark przeżywa okres rozwoju. Dwór poddany był kolejnym przebudowom, a Folwark rozbudowie i unowocześnieniu. Po 1945 roku dobra Piotrowickie były zrujnowane i nieużywane. W latach 1972-1976 przeprowadzona została częściowa konserwacja, dworu, wykonano nową więźbę dachową. Do 2003 roku Folwark i Dwór był w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

W Muzeum, po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Obiekty pełnić będą swoje pierwotne funkcje. Zobaczyć będzie można, typowe dla historii śląskiego rolnictwa, zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len, konopie czy czerwień. Ważną częścią Muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

Równolegle prowadzony jest tam weekendowy ruch turystyczny ( sobota, niedziela), gdzie turyści mogą spędzić w naszym Muzeum, w którym na ponad 4 ha otwartej przestrzeni, wśród zabudowań dawnego folwarku i malowniczego zamku na wodzie mogą odpocząć na łonie natury oraz:

• - zjeść naturalne produkty – domowe ciasto, dobrą zupę i pajdę z wiejskim smalcem i ogórkiem
  • - zwiedzić z Przewodnikiem zamek, spichlerz oraz stodołę wraz kolekcją zabytkowych maszyn,
  •  - napić się dobrego rzemieślniczego piwa z Browaru Łażany,
  • - upiec kiełbaskę na ognisku i zjeść kartofle z prawdziwego parownika,
  • - dla najmłodszych przygotowaliśmy Wiejski Plac Zabaw,

Weźcie ze sobą dobry humor i koce piknikowe – odpoczywajcie wśród natury i zabytków!
    Ceny biletów
    Bilety: Normalny 20.00 zł, Ulgowy 15.00 zł, Rodzinny (2+2) 60.00 zł